BAS40E8224HTMA1
INFINEON
INFINEON SP000010231
image shown is a representation only
BAS40E8224HTMA1
Description: SCHOTTKY-DIODE 40V 0,12A SOT23 Supplier: INFINEON Matchcode: BAS 40 E8224 Rutronik No.: DSKY6065 Unit Pack: 10000 MOQ: 20000 package: SOT23-3 Packaging: REEL
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(RRM)
40 V
Configuration
SINGLE
I(F)per diode
0.12 A
Mounting
SMT
Technology
Schottky
T(j) max
150 °C
I(FSM)
0.5 A