IGD10N65T6ARMA1
INFINEON
IGD10N65T6ARMA1
Description: IGBT 650V 10A DPAK TO-252-3 Supplier: INFINEON Matchcode: IGD10N65T6 Rutronik No.: IGBT2932 Unit Pack: 1 MOQ: 1 package: TO252-3 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
650 V
I(C)
10 A
V(CEsat)
1.5 V
Package
TO252-3
Bodydiode
NO
P(tot)
75 W
Automotive
NO
t(r)
18 nS
td(off)
106 nS
td(on)
30 nS
Mounting
SMD
RoHS Status
RoHS-conform
Technology
TRENCHST.6
Packaging
REEL
Supplier Part
SP004275478
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
100 weeks
650 V, 10 A IGBT in TO-247 package
Hard-switching 650 V, 10 A TRENCHSTOP™ IGBT6 discrete in TO-252-3 package. This price optimized range has premium controllability for a best cost efficient solution.
Summary of Features
  • Very low VCEsat
  • Maximum junction temperature 175 °C
  • Short circuit withstand time 3 µ at 400 V Vcc , TC = 150 ℃
  • Low gate charge QG
  • Pb-free lead plating; RoHS compliant
Trench and field-stop technology for 650 V applications offers :