IHW15N120R3FKSA1
INFINEON
INFINEON SP000521590
image shown is a representation only
IHW15N120R3FKSA1
Description: IGBT 1200V 30A 1.48V TO247-3 Supplier: INFINEON Matchcode: IHW15N120R3 Rutronik No.: IGBT1171 Unit Pack: 30 MOQ: 240 package: TO247-3 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
30 A
V(CEsat)
1.7 V
Package
TO247-3
Bodydiode
YES
P(tot)
254 W
Automotive
NO
t(r)
46 nS
td(off)
300 nS
Mounting
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technology
IH-series
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP000521590
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
A
Supplier Lead time
21 weeks
Summary of Features
  • Best-in-class conduction properties in VCEsat and Vf
  • Lowest switching losses, highest efficiency
  • Tj(max) = 175°C
  • Soft current turn-off waveforms for low EMI
Benefits
  • Lowest power dissipation
  • Better thermal management
  • Surge current capability
  • Lower EMI filtering requirements
  • Reduced system costs
  • Excellent quality
  • Highest reliability against peak currents
Request or order:
Please login
Obsolete Part
Supplier Last Time Buy: 31.12.2025
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Article with this quantity is not orderable.
Compatible
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D151509SC
MGJ2D151509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 15V to 15/-8,7 2W
  • package: SIP
  • Packaging: TUBE
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D241509SC
MGJ2D241509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 24V to 15/-8,7 2W