IKP20N65H5XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001133078
image shown is a representation only
IKP20N65H5XKSA1
Description: IGBT 650V 20A 1,65V TO220-3 Supplier: INFINEON Matchcode: IKP20N65H5 Rutronik No.: IGBT2278 Unit Pack: 500 MOQ: 500 package: TO-220 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
650 V
I(C)
20 A
V(CEsat)
1.65 V
Package
TO-220
Bodydiode
YES
P(tot)
63 W
Automotive
NO
t(r)
8 nS
td(off)
156 nS
td(on)
18 nS
Mounting
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technology
Trench
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP001133078
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
21 weeks
High Speed 650 V, 20 A hard-switching IGBT TRENCHSTOPTM 5 co-packed with RAPID 1 fast and soft anti-parallel diode in a TO-220 package, is defined as "best-in-class" IGBT.
Summary of Features
  • 650 V breakthrough voltage
  • Compared to best-in-class HighSpeed 3 family
  • Factor 2.5 lower Qg
  • Factor 2 reduction in switching losses
  • 200mV reduction in VCEsat
  • Co-packed with Rapid Si-diode technology
  • Low COES/EOSS
  • Mild positive temperature coefficient VCEsat
  • Temperature stability of Vf
Benefits
  • 50 V increase in the bus voltage possible without compromising reliability