IKW30N60H3FKSA1
INFINEON
INFINEON SP000703042
image shown is a representation only
IKW30N60H3FKSA1
Description: IGBT 600V 60A 1.95V TO247-3 Supplier: INFINEON Matchcode: IKW30N60H3 Rutronik No.: IGBT1189 Unit Pack: 30 MOQ: 240 package: TO247-3 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
600 V
I(C)
60 A
V(CEsat)
1.95 V
Package
TO247-3
Bodydiode
YES
P(tot)
187 W
Automotive
NO
t(r)
33 nS
td(off)
207 nS
td(on)
21 nS
Mounting
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technology
HighSpeed
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP000703042
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
62 weeks
Infineon’s high speed devices are used to reduce the size of the active components (25kHz --> 70kHz). Infineon’s HighSpeed 3 family provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
Summary of Features
  • Designed specifically to replace planar MOSFETs in applications switching at frequencies below 70kHz
  • Low switching losses for high efficiency
  • Excellent V ce(sat) behavior thanks to the famous Infineon TRENCHSTOP™ technology
  • Fast switching behavior with low EMI emissions
  • Optimized diode for target applications, meaning further improvement in switching losses
  • Low gate resistor selection possible (down to 5Ω) whilst maintaining excellent switching behaviour
  • Short circuit capability
  • Offering T j(max) of 175°C
  • Packaged with and without freewheeling diode for increased design freedom
Benefits
  • Excellent cost/performance
  • Low switching and conduction losses
  • Very good EMI behavior
  • A small gate resistor for reduced delay time and voltage overshoot
  • Smaller die sizes -> smaller packages
  • Best-in-class IGBT efficiency and EMI behavior
Target Applications
  • Welding Inverters
  • Solar Inverters
  • UPS
  • All hard switching applications
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Compatible
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D151509SC
MGJ2D151509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 15V to 15/-8,7 2W
  • package: SIP
  • Packaging: TUBE
MURATA PS
MURATA PS MGJ2D241509SC
MGJ2D241509SC
Semiconductors
  • DC/DC Mod 24V to 15/-8,7 2W