IKW30N65ET7XKSA1
INFINEON
INFINEON SP005348289
image shown is a representation only
IKW30N65ET7XKSA1
Description: IGBT 650V 30A 1.35V TO-247 Supplier: INFINEON Matchcode: IKW30N65ET7 Rutronik No.: IGBT2831 Unit Pack: 240 MOQ: 240 package: TO-247-3 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
650 V
I(C)
30 A
V(CEsat)
1.35 V
Package
TO-247-3
Bodydiode
YES
P(tot)
188 W
Automotive
NO
t(r)
7 nS
td(off)
300 nS
td(on)
22 nS
Mounting
THT
RoHS Status
RoHS-conform
Technology
IGBT7 T7
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP005348289
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
38 weeks
650 V, 30 A IGBT with anti-parallel diode in TO-247 package
Hard-switching 650 V, 30 A TRENCHSTOP™ IGBT7 discrete in TO-247 package with soft EC7 diode inside. This price performance optimized range has premium controllability for the better EMI while switching losses are lower than the former technologies.
Summary of Features
- Very low VCEsat
- Low turn-off losses
- Short tail current
- Reduced EMI
- Humidity robust design
- Very soft, fast recovery anti-parallel diode
- Maximum junction temperature 175°C