IPB60R120P7ATMA1
INFINEON
INFINEON SP001664922
image shown is a representation only
IPB60R120P7ATMA1
Description: CoolMOS 600V 78A 120mOhm TO263 Supplier: INFINEON Matchcode: IPB60R120P7 Rutronik No.: TMOS2347 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 package: D2PAK Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
650 V
I(D)at Tc=25°C
78 A
RDS(on)at 10V
120 mOhm
Q(g)
36 nC
P(tot)
95 W
Automotive
NO
Package
D2PAK
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
Supplier Part
SP001664922
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Malaysia
ABC-Code
C
Supplier Lead time
15 weeks
Description:
Summary of Features
  • 600V P7 enables excellent FOM R DS(on)xE oss andR DS(on)xQ G