IPL60R185C7AUMA1
INFINEON
INFINEON SP001296238
image shown is a representation only
IPL60R185C7AUMA1
Description: N-CH 600V 13A 185mOhm ThiPAK8x8 Supplier: INFINEON Matchcode: IPL60R185C7 Rutronik No.: TMOS1640 Unit Pack: 3000 MOQ: 3000 package: ThinPAK8x8 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
600 V
I(D)at Tc=25°C
13 A
RDS(on)at 10V
185 mOhm
Q(g)
24 nC
P(tot)
77 W
R(thJC)
1.617 K/W
Logic level
NO
Mounting
SMD
Technology
CoolMOS
Automotive
NO
Package
ThinPAK8x8
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
Supplier Part
SP001296238
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Malaysia
ABC-Code
C
Supplier Lead time
41 weeks
The 600V CoolMOS™ C7 superjunction (SJ) MOSFET series offers a ~50% reduction in turn-off losses (E oss ) compared to the CoolMOS™ CP, offering an outstanding level of performance in PFC, TTF and other hard-switching topologies. The IPL60R185C7 is also a perfect match for high-power-density charger designs.Efficiency and TCO (total cost of ownership) applications such as hyperdata centers and high efficiency telecom rectifiers (>96%) benefit from the higher efficiency offered by CoolMOS™ C7. Gains of 0.3% to 0.7% in PFC and 0.1% in LLC topologies can be achieved. In the case of a 2.5kW server PSU, for example, using 600V CoolMOS™ C7 SJ MOSFETs in a TO-247 4pin package can result in energy cost reductions of ~10% for PSU energy loss.