IPL65R070C7AUMA1
INFINEON
INFINEON SP001032720
image shown is a representation only
IPL65R070C7AUMA1
Description: N-CH 650V 28A 70mOhm ThinPAK8x8 Supplier: INFINEON Matchcode: IPL65R070C7 Rutronik No.: TMOS1036 Unit Pack: 3000 MOQ: 3000 package: ThinPAK8x8 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
650 V
I(D)at Tc=25°C
28 A
RDS(on)at 10V
70 mOhm
Q(g)
64 nC
P(tot)
169 W
R(thJC)
0.74 K/W
Logic level
NO
Mounting
SMD
Technology
CoolMOS C7
Fast bodydiode
NO
Automotive
Package
ThinPAK8x8
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
Supplier Part
SP001032720
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Malaysia
ABC-Code
A
Supplier Lead time
41 weeks
Summary of Features
  • 650V voltage