IPW65R190C7XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001080142
image shown is a representation only
IPW65R190C7XKSA1
Description: N-CH 650V 13A 190mOhm TO247-3 Supplier: INFINEON Matchcode: IPW65R190C7 Rutronik No.: TMOSP11569 Unit Pack: 30 MOQ: 240 package: TO-247 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
650 V
I(D)at Tc=25°C
13 A
RDS(on)at 10V
190 mOhm
Q(g)
23 nC
P(tot)
72 W
R(thJC)
1.73 K/W
Logic level
NO
Mounting
THT
Technology
CoolMOS C7
Fast bodydiode
NO
Automotive
Package
TO-247
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP001080142
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
A
Supplier Lead time
11 weeks
Summary of Features
  • 650V voltage