SPW47N60C3FKSA1
INFINEON
INFINEON SP000013953
image shown is a representation only
SPW47N60C3FKSA1
Description: CoolMOS 600V 47A 70mOhm TO247 Supplier: INFINEON Matchcode: SPW47N60C3 Rutronik No.: TMOSP7030 Unit Pack: 30 MOQ: 30 package: TO-247 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
600 V
I(D)at Tc=25°C
47 A
RDS(on)at 10V
70 mOhm
Q(g)
320 nC
P(tot)
415 W
R(thJC)
0.3 K/W
Logic level
NO
Mounting
THT
Technology
CoolMOS C3
Fast bodydiode
NO
Automotive
Package
TO-247
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP000013953
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
A
Supplier Lead time
11 weeks
Replacement for 600V CoolMOS™ C3 is 600V CoolMOS™ C6/E6 >> Click & go to 600V CoolMOS™ C6/E6
Summary of Features
  • Low specific on-state resistance
  • (R on*A)
  • Very low energy storage in output capacitance (E oss) @400V