IXTK240N075L2
LITTELFUSE
LITTELFUSE IXTK240N075L2
image shown is a representation only
IXTK240N075L2
Description: Linear N-CH 75V 240A 7mOhm TO-264(3) Supplier: LITTELFUSE Matchcode: IXTK240N075L2 Rutronik No.: TMOS6894 Unit Pack: 30 MOQ: 300 package: TO-264(3) Packaging: TUBE
Configuration
N-CH
V(DS)
75 V
I(D)at Tc=25°C
240 A
RDS(on)at 10V
7 mOhm
Q(g)
546 nC
P(tot)
960 W