IXTX90N25L2
LITTELFUSE
LITTELFUSE IXTX90N25L2
image shown is a representation only
IXTX90N25L2
Description: N-CH 250V 90A 36mOhm PLUS247 Supplier: LITTELFUSE Matchcode: IXTX90N25L2 Rutronik No.: TMOS6669 Unit Pack: 30 MOQ: 300 package: PLUS247 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
250 V
I(D)at Tc=25°C
90 A
RDS(on)at 10V
36 mOhm
Q(g)
640 nC
P(tot)
960 W