Q6016RH6TP
LITTELFUSE
LITTELFUSE Q6016RH6TP
image shown is a representation only
Q6016RH6TP
Description: TRIAC 16A 600V TO220 insulated Supplier: LITTELFUSE Matchcode: Q6016RH6TP Rutronik No.: THYR90511 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 package: TO220 Packaging: TUBE
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
I (TRMS) eff
16 A
U(RRM)
600 V
I(GT) max
80 mA