IXFP56N30X3
LITTELFUSE
IXFP56N30X3
Description: N-CH 300V 56A 21mOhm TO-220 Supplier: LITTELFUSE Matchcode: IXFP56N30X3 Rutronik No.: LVMOS2072 Unit Pack: 50 MOQ: 300 package: TO-220 Packaging: TUBE
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
300 V
I(D)at Tc=25°C
56 A
RDS(on)at 10V
21 mOhm
Q(g)
56 nC
P(tot)
320 W