1.5KE33CA
LITTELFUSE
LITTELFUSE 1.5KE33CA
image shown is a representation only
1.5KE33CA
Description: TVS-DIODE BI 1,5KW 33V DO201 Supplier: LITTELFUSE Matchcode: 1.5KE33CA Rutronik No.: DTRL9725 Unit Pack: 1200 MOQ: 1200 package: DO201 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Package
DO201
PowerDissipati
1.5 kW
Application
BIDIRECTIO
Breakdown-V(BR)
33 V
Automotive
NO
Clamping voltag
45.7 V
Stand-off V Vwm
28.2 V
Serie
1.5KE
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
B
Supplier Lead time
18 weeks
  • Halogen-Free and RoHS compliant
  • Typical maximum temperature coefficient ΔVBR = 0.1% × VBR@25°C
  • Glass passivated junction
  • 1500W peak pulse capability at 10×1000μs waveform, repetition rate (duty cycles):0.01%
  • Fast response time: typically less than 1.0ps from 0 Volts to BV min
  • Excellent clamping capability
  • Low incremental surge resistance
  • Typical IR less than 1μA above 13V
  • High temperature soldering guaranteed: 265°C./10 seconds/ 0.375”,(9.5mm) lead length, 51bs., (2.3kg) tension