BZM55B12-TR
VISHAY
VISHAY BZM55B12-TR
image shown is a representation only
BZM55B12-TR
Description: Z-DIODE 0,5W 12V 2% MICROMELF Supplier: VISHAY Matchcode: BZM55B12 Rutronik No.: DZ8761 Unit Pack: 2500 MOQ: 2500 package: MICROMELF Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
U(Z)
12 V
P(tot)
0.5 W
Tolerance
2 %
I(Z)
5 mA
Package
MICROMELF
Automotive
AEC-Q(101)
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Japan
ABC-Code
C
Supplier Lead time
8 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
VISHAY
VISHAY TZMC12-GS18
TZMC12-GS18
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 12V 5% MINIMELF
  • package: MINIMELF
  • Packaging: REEL
Topseller
VISHAY TZMC12-GS08
TZMC12-GS08
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 12V 5% MINIMELF
  • package: MINIMELF
  • Packaging: REEL
Topseller
PANJIT
PANJIT BZT52-B12_R1_00001
BZT52-B12_R1_00001
  • Z-DIODE 0,41W SOD - 123
  • package: SOD-123
PANJIT
PANJIT MMSZ5242B_R1_00001
MMSZ5242B_R1_00001
  • Z-DIODE 0,5W 12V 5% SOD123
  • package: SOD123
PANJIT BZT52-C12_R1_00001
BZT52-C12_R1_00001
  • ZENER-DIODE 0,41W 12V SOD-123