PTS645SM50-2 LFS
C&K
C&K Y97HT21A2FAFP
image shown is a representation only
PTS645SM50-2 LFS
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Termination
THT
Contact type
SPST-NO
Model Construct
Straight
Operating force
1.6 N
Ground
No Y/N
Sealing
IP40
max.I / Switch
50 mA
max.Volt/Switch
12 DC V
Operating temp.
-20 to 60 °C
Pitch
4.5 mm
Illuminated
No Y/N
Dimension
6x6 mm
Total high/long
H5,0 mm
Actuator size
1.4 mm