Description: BGT24ATR12 EVALUATION KIT Supplier: INFINEON Matchcode: KIT_ATV_24GHZ_RADAR Rutronik No.: ASSP1729 Unit Pack: 1 MOQ: 1 package: EvalBoard Packaging: INDIVIDUAL
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Type
MMIC
Data rate
24000 Mb/s
Number of Tx
1
Number of Rx
2
Packaging
INDIVIDUAL
Mounting
EvalBoard
Automotive
AEC-Q(100)
Package
EvalBoard
RoHS Status
RoHS-conform
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Austria
ABC-Code
A
Supplier Lead time
12 weeks
Based on the Infineon AURIX™ and MMIC BGT24A familiesThis development kit allows customers to implement and test 24GHz radar applications as Doppler movement detectors, FSK or FMCW range/position measurement. It comprises a BGT24A transceiver MMIC family, e.g. BGTA24ATR12, and an AURIX™ 32-bit radar microcontroller family, e.g. SAK-TC264DA- 40F200, for high-performance signal processing. The device has an FFT acceleration engine and extended memory for radar image storage.The CPU is already pre-programmed with a sample application which samples up to four of the transceiver chip’s IF channels. The measured results are transmitted via a 10/100 Mbit ethernet connection. The enclosed firmware supports transmission via ethernet and data display on a Windows PC. This platform is therefore a good starting point for proprietary applications.The development kit includes 10° x 60° patch antennas.The kit includesRange-Doppler radar system with two Rx antennas and one Tx antenna based on AURIX™ TC264DA and BGT24ATR12For more information regarding following topics please send E-mail to AURIX@infineon.comDocumentation for AURIX™ and BGT24All documents for producing hardware (Gerber files, BOM, schematics)Source code for AURIX™ and PC software (GUI)Documentation including protocol description and start-up guideSW environment for basic motion detection, containing firmware code for motion-detection processingDevelopment Kit FeaturesBGT24ATR12 – RF frontend chipFixed patch antenna or SMA connectorAntenna board includedDual analog amplifier stage for eachRx channel with a total gain of 55 dBTransparent header with all signalsfrom the BGT24ATR12 for external signal processing50 Ω MCX connector with Q1 signalfrom the RF frontendTC264DA – microcontroller for sampling and signal processing of the analog signals onboardBuilt in CAN connectivityEthernet as measurement interfaceDebugging via AURIX™ device access port (DAP)Reset pushbuttonExample source code for radar processingPC Software GUI: Exmaple for target displayBGT24A RF transceiver ICInfineon’s BGT24ATR12 is a Silicon Germanium (SiGe) MMIC for signal generation and reception, operating in the 24 GHz ISM band from 24.00 to 24.25 GHz. It is based on a 24 GHz fundamental voltage-controlled oscillator. A switchable frequency prescaler, with output frequencies of 1.5 GHz and 23 kHz, is included. The main RF output delivers typ. 11 dBm signal power to feed an antenna. Output power sensors, as well as a temperature sensor, are implemented for monitoring purposes. The device is controlled via SPI. The MMIC is packaged in a 32-pin leadless RoHs-compliant VQFN package and is AEC-Q100 qualified.TC264DA AURIX™ MCUThe AURIX™ radar processor family has products ranging from single-core lockstep to triple-core lockstep with an internal memory of up to 2.7 MB SRAM for radar image storage. It also includes radar signal processing with windowing functionality, flexibility in radar signal acquisition with 4x internal ADCs, the option of connecting external ADCs (interface for connecting up to 16-bit ADCs), high-precision input timers, high-precision output timers for DAC, an innovative single supply 5 V or 3.3 V and safety support for ISO 26262 compliance.Antenna includedThe design includes 1 Tx-antenna (10 x 60° opening angle) and 2 Rx-antennas (10 x 85° opening angle). This allows tracking of objects at a distance of up to 50 meters. Using range-Doppler and angle-of-arrival technology, several objects can be detected at the same time. Each object is defined by distance, speed, direction, reflectivity and angle.Ethernet connectionThe measured results are transmitted via a 10/100 Mbit ethernet connection. The enclosed firmware supports transmission via ethernet and data display on a Windows PC.CAN busA CAN bus with a speed of up to 1 Mbit/s is included in the hardware. The measured results are also transmitted via CAN bus using a proprietary protocol.Power supplyThe reference design supports input voltages between 8 – 14 VDC. A wall plug adaptor is included in the kit.IF amplifierThe IF signals from the radar frontend are amplified via a two-stage amplifier. This allows an increase in the dynamic range of the TC264D AURIX™ processor.User LEDs/buttonsAdditional LEDs and buttons can be accessed from the user software. This allows users to write their own stand-alone software using this hardware.FirmwareThe firmware is pre-programmed on the board and also delivered in source code format. This allows users to extend/change the software or use this software as a basis for their own development.