CY8C29466-24PVXI
INFINEON
INFINEON SP005639585
image shown is a representation only
CY8C29466-24PVXI
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Bus width
8 bit
ROM Size
32 KByte
RAM Size
2048 Byte
Digital I/O
24 pins
Package
SOP-28
T(A)max
85 °C
ROM-Type
FLASH
T(A)min
-40 °C
Frequency (max)
24 MHz
max No.Timer
2
SPI No.
4
I²C No.
1
U(cc) min
3.0 V
U(cc) max
5.25 V