FD800R33KF2CNOSA1
INFINEON
FD800R33KF2CNOSA1
Description: IGBT Brake-Chop 3300V 800A IHV-A Supplier: INFINEON Matchcode: FD800R33KF2C Rutronik No.: POWMOD1224 Unit Pack: 1 MOQ: 1 package: IHV190-3 Packaging: TRAY
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
3300 V
I(C)
800 A
V(CEsat)
3.4 V
Bodydiode
YES
Mounting
SCREWMOUNT
Chip technology
IGBT2
Automotive
NO
Package
IHV190-3
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000100606
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
A
Supplier Lead time
44 weeks
3300V IHV 190mm chopper IGBT Module with IGBT2 - The best solution for your traction and industry applications.