IPP60R120P7XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001647028
image shown is a representation only
IPP60R120P7XKSA1
Description: N-CH 600V 26A 120mOhm TO220 Supplier: INFINEON Matchcode: IPP60R120P7 Rutronik No.: TMOS2197 Unit Pack: 50 MOQ: 500 package: TO-220 Packaging: TUBE
V(DS)
600 V
I(D)at Tc=25°C
26 A
RDS(on)at 10V
120 mOhm
Q(g)
36 nC
P(tot)
95 W
R(thJC)
1.31 K/W
Logic level
NO
Mounting
THT
Technology
CoolMOS P7
Fast bodydiode
NO
Automotive
Package
TO-220
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP001647028
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
A
Supplier Lead time
21 weeks
Description:
Summary of Features
  • 600V P7 enables excellent FOM R DS(on)xE oss andR DS(on)xQ G