IPP80R360P7XKSA1
INFINEON
INFINEON SP001633518
image shown is a representation only
IPP80R360P7XKSA1
Description: N-CH 800V 13A 360mOhm TO220-3 Supplier: INFINEON Matchcode: IPP80R360P7 Rutronik No.: TMOS2408 Unit Pack: 50 MOQ: 500 package: TO-220 Packaging: TUBE
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
800 V
I(D)at Tc=25°C
13 A
RDS(on)at 10V
360 mOhm
Q(g)
30 nC
P(tot)
84 W
R(thJC)
1.5 K/W
Logic level
NO
Mounting
THT
Technology
CoolMOS
Fast bodydiode
YES
Automotive
NO
Package
TO-220
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP001633518
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
C
Supplier Lead time
19 weeks
Description:
Summary of Features
  • Best-in-class FOM R DS(on) * E oss; reduced Qg, C iss and C oss
  • Best-in-class DPAK R DS(on) of 280mΩ
  • Best-in-class V (GS)th of 3V and smallest V (GS)th variation of ± 0.5V
  • Integrated Zener diode ESD protection up to Class 2 (HBM)
  • Best-in-class quality and reliability
  • Fully optimized portfolio
Benefits
  • 0.1% to 0.6% efficiency gain and 2°C to 8°C lower MOSFET temperature as compared to CoolMOS™ C3