SPA21N50C3XKSA1
INFINEON
SPA21N50C3XKSA1
Description: N-CH 560V 21A 190mOhm TO220FP Supplier: INFINEON Matchcode: SPA21N50C3 Rutronik No.: TMOS1155 Unit Pack: 500 MOQ: 500 package: TO-220FP Packaging: TUBE
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Configuration
N-CH
V(DS)
560 V
I(D)at Tc=25°C
21 A
RDS(on)at 10V
190 mOhm
Q(g)
95 nC
P(tot)
34.5 W
R(thJC)
0.6 K/W
Logic level
NO
Mounting
THT
Technology
CoolMOS
Fast bodydiode
NO
Automotive
Package
TO-220FP
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TUBE
Supplier Part
SP000216364
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
A
Supplier Lead time
67 weeks
Description:
Summary of Features
  • Low specific on-state resistance
  • (R on*A)
  • Very low energy storage in output capacitance (E oss) @400V