TLS203B0EJV33XUMA1
INFINEON
INFINEON SP001195394
image shown is a representation only
TLS203B0EJV33XUMA1
Description: LDO VREG 3.3V 0.3A DSO-8 Supplier: INFINEON Matchcode: TLS203B0EJ V33 Rutronik No.: ICSPR9552 Unit Pack: 2500 MOQ: 2500 package: SO-8 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Mode
POS
Output Voltage
3.3 V
Output current
0.3 A
Input Voltage
20 V
Package
SO-8
Automotive
AEC-Q(100)
Op.Temp R.min
-40 °C
Dropout Voltage
270 mV
Tolerance
1 %
Op.Temp R.max
150 °C
Shutdown
YES
Overtemp.prot.
YES
ShortCirc.proof
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
Type
LOWDROP
Supplier Part
SP001195394
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Malaysia
ABC-Code
B
Supplier Lead time
18 weeks
Designed for use in battery-powered systems, the low quiescent current of 30 μA makes it an ideal choice.A key feature of the TLS203B0 is its low output noise. By adding an external 0.01 μF bypass capacitor, the output noise drops to very low numbers. The TLS203B0 voltage regulator is stable with output capacitors as small as 3.3 μF. Small ceramic capacitors can be used without the series resistance required by many other regulators. Internal protection circuitry includes reverse battery protection, current limiting and reverse current protection. The TLS203B0 comes as fixed output voltages 3.3 V, 5.0 V as well as an adjustable device with a 1.22 V reference voltage. It is available in a PG-DSO8 exposed pad and as well as in a PG-TSON10 exposed pad package.
Summary of Features
  • Wide Input Voltage Range: up to 20 V
  • 300 mA Current Capability
  • Low Quiescent Current: 30μA RMS
  • Low Dropout Voltage: 270 mV
  • Low Noise down to 30µV
  • Fixed Output Voltage: 3.3 V
  • Enable Feature
  • Internal circuitry working down to 2.3 V
  • Very low Shutdown Current: < 1μA
  • No Protection Diodes Needed
  • Stable with ≥ 3.3 μF Output Capacitor