SMBJ36CA
LITTELFUSE
LITTELFUSE SMBJ36CA
image shown is a representation only
SMBJ36CA
Description: TVS-DIODE BI 0,6KW 43V SMB Supplier: LITTELFUSE Matchcode: SMBJ36CA Rutronik No.: DTRL8829 Unit Pack: 3000 MOQ: 3000 package: SMB Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Package
SMB
PowerDissipati
0.6 kW
Application
BIDIRECTIO
Breakdown-V(BR)
42 V
Automotive
NO
Clamping voltag
58.1 V
Stand-off V Vwm
36 V
Serie
SMBJ
Tolerance
5 %
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
C
Supplier Lead time
15 weeks
Features:
  • Excellent clamping capability
  • Low incremental surge resistance
  • Typical IR less than 1µA above 12V
  • For surface mounted applications to optimize board space
  • Low profile package
  • Typical failure mode is short from over-specified voltage or current
  • Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table 4a and 4c
  • IEC-61000-4-2 ESD 15kV(Air), 8kV (Contact)
  • ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2 (IEC801-2)
  • EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-4 (IEC801-4)
  • Built-in strain relief
  • Fast response time: typically less than 1.0ps from 0V to BV min
  • 600W peak pulse power capability at 10×1000μs waveform, repetition rate (duty cycles):0.01%
  • Typical maximum temperature coefficient ΔVBR= 0.1% × VBR@25°C × ΔT
  • Glass passivated chip junction
  • High temperature soldering guaranteed: 260°C/40 seconds at terminals
  • Plastic package has underwriters laboratory flammability 94V-O
  • Matte tin lead–free plated
  • Halogen free and RoHS compliant
Applications:
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
YAGEO
YAGEO P6SMB550CA/TR13
P6SMB550CA/TR13
Semiconductors
  • TVS-DIODE BI 0,6KW 550V SMB
  • package: SMB
  • Packaging: REEL
Topseller
VISHAY
VISHAY SMBJ16D-M3/H
SMBJ16D-M3/H
Semiconductors
  • TVS-DIO. UNI 0,6KW 19V 3.5%...