NRF8001-R2Q32-R
NORDIC
NORDIC NRF8001-R2Q32-R
image shown is a representation only
NRF8001-R2Q32-R
Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Antenna integra
N Y/N
Weight
0.0635 g
Operating temp.
-40 to +85 °C
Automotive
NO
Package
QFN32pin
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Philippines
ABC-Code
A
Supplier Lead time
18 weeks
The nRF8001 is a highly integrated single-chip Bluetooth® low energy Connectivity IC. It integrates a fully compliant Bluetooth low energy v4.0 Radio, Link Layer, and Host stack and features a simple serial interface that supports a wide range of external application microcontrollers. With peak currents as low as 12.5mA and average currents down to 9μA (for a 1s connection interval), the nRF8001 enables battery lifetimes of months to years from a single coin cell. The nRF8001 is a fully qualified Bluetooth low energy v4.0 design and combines the Radio, Link Layer, and Host into a single EPL (End Product Listing) enabling designers to easily create new Bluetooth end products without additional listing fees.
In addition to best-in-class power consumption, the nRF8001 features an ADC for battery level monitoring, a low tolerance 32kHz RC oscillator that eliminates the need for an external 32kHz crystal, plus a 16MHz crystal oscillator supporting the use of low cost 16MHz crystals. The chip also integrates two voltage regulators, a linear voltage regulator providing a 1.9 to 3.6V supply range, and a DC/DC voltage regulator that when enabled can further cut current consumption by up to 20% when running from a 3V battery cell.
The nRF8001 is available in a 32-pin 5 x 5mm QFN package.
Features
  • Cost-optimized solution for Peripheral (Slave) role operation
  • On-chip DC/DC regulator enabling up to 20% peak current reduction for 3V cells
  • Fully integrated, low tolerance 32kHz RC oscillator eliminating the need for external 32kHz crystals
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Compatible
EPSON
EPSON Q22FA1280002514
Q22FA1280002514
Passive Components
  • FA-128 32,000000M 8pF 10ppm