125SH-B-02-TR-SMT-T/R
ADAM TECH
125SH-B-02-TR-SMT-T/R
Description: 02P MALE HEADER SHROUDED 1,25mm STR Supplier: ADAM TECH Matchcode: 125SHB02TRSMTTR Rutronik No.: CONN12802 Unit Pack: 1500 MOQ: 1500 Packaging: REEL
Find Alternatives
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
No.of contacts
02
Contact pitch
1.25 mm
Number of rows
01
Contact style
MALE
Termin.style
SMT
Contact plating
TIN
Orientation
STRAIGHT
Current rating
1.00 A
Voltage rating
250 V
Series
125SH
Oper.temp.min.
-40 °C
Oper.temp.max.
85 °C