S6060-DR250-W275-P100
LASER COMP
S6060-DR250-W275-P100
Description: UVC LED 6060 272NM 100mW 250mA Supplier: LASER COMPONENTS Matchcode: S6060-DR250-W275-P100 Rutronik No.: LEDUV1300 Unit Pack: 1 MOQ: 500 package: SMD Packaging: TRAY
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Type
UVC
Peak wavelength
275 nm
Forward current
250 mA
Forw.volt.min.
6 V
Forw.volt.max.
7 V
Radi. flux min.
90 mW
Radi. flux max.
110 mW