BZX884B6V2L-G3-08
VISHAY
VISHAY BZX884B6V2L-G3-08
image shown is a representation only
BZX884B6V2L-G3-08
Description: Z-DIODE 0,3W 6,2V 2% DFN1006-2A Supplier: VISHAY Matchcode: BZX884B6V2L-G3-08 Rutronik No.: DZ12211 Unit Pack: 10000 MOQ: 10000 package: DFN1006-2A Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
U(Z)
6.2 V
P(tot)
0.3 W
Tolerance
2 %
I(Z)
5 mA
Package
DFN1006-2A
Automotive
NO
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
REEL
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Germany
ABC-Code
C
Supplier Lead time
73 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
PANJIT
PANJIT BZT52-B6V2S_R1_00301
BZT52-B6V2S_R1_00301
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,2W SOD - 323
  • package: SOD-323
  • Packaging: REEL
Topseller
VISHAY
VISHAY TZMC6V2-GS08
TZMC6V2-GS08
Semiconductors
  • Z-DIODE 0,5W 6,2V 5% MINIMELF
  • package: MINIMELF
  • Packaging: REEL
Topseller
PANJIT
PANJIT MMSZ5234B_R1_00301
MMSZ5234B_R1_00301
  • Z-DIODE 0,5W SOD - 123
  • package: SOD-123
VISHAY ZMY6V2-GS18
ZMY6V2-GS18
  • Z-DIODE 1,0W 6,2V 5% MELF