FD150R12RT4HOSA1
INFINEON
FD150R12RT4HOSA1
Description: IGBT-MODUL 1200V 150A 34MM-1 Supplier: INFINEON Matchcode: FD150R12RT4 Rutronik No.: IGBT3019 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: 34MM-1 Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
150 A
td(on)
300 ns
td(off)
790 ns
P(tot)
150 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
YES V
Bodydiode
NO
Mounting
SMD
Automotive
NO
Package
34MM-1
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000711858
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Slovakia
ABC-Code
A
Supplier Lead time
22 weeks
Our well-known 34 mm 1200V chopper IGBT modules with fast Trench/Fieldstop IGBT4 and Emitter Controlled 4 diode are the right choice for your design.
Summary of Features
  • Extended Operation Temperature T vj op
  • Low Switching Losses
  • Low V CEsat
  • T vj op = 150°C