FF200R12KT4HOSA1
INFINEON
INFINEON SP000370618
image shown is a representation only
FF200R12KT4HOSA1
Description: Dual-IGBT 1200V 200A 62mm Supplier: INFINEON Matchcode: FF200R12KT4 Rutronik No.: IGBT1535 Unit Pack: 10 MOQ: 10 package: 62mm Packaging: TRAY
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
V(CE)
1200 V
I(C)
320 A
td(on)
400 ns
td(off)
1100 ns
P(tot)
175 W
t(r)
NO ns
V(CEsat)
THT V
Bodydiode
IGBT4-T4
Automotive
NO
Package
62mm
RoHS Status
RoHS-conform
Packaging
TRAY
Supplier Part
SP000370618
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
Hungary
ABC-Code
A
Supplier Lead time
14 weeks
1200 V, 200 A dual IGBT module
62mm C-series 1200 V, 200 A dual IGBT module with fast TRENCHSTOP™ IGBT4 and optimized Emitter Controlled diode.
Summary of Features
  • Superior solution for frequency controlled inverter drives
  • UL/CSA Certification with UL1557 E83336
  • Operating temperature up to 150°C