RD1C228M12020PH100
SAMWHA
SAMWHA RD1C228M12020PH100
image shown is a representation only
RD1C228M12020PH100
Description: RD 2200uF 16V 20% 12x20/5,0 Supplier: SAMWHA Matchcode: HFR2200U16V5,0 Rutronik No.: KEL13762 Unit Pack: 400 MOQ: 400 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
2200 µF
V(N)
16 V
Rutronik size
12x20 mm
Pitch
5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
2000 h
I(@100kHz/T(A)m
1582.5 mA
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-55 °C
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
12,5x20 mm
Reel step
15 mm