RD1C477M0811MPF159
SAMWHA
SAMWHA RD1C477M0811MPF159
image shown is a representation only
RD1C477M0811MPF159
Description: RD 470uF 16V 20% 8x11/3,5 Supplier: SAMWHA Matchcode: HFR470U16V3,5 Rutronik No.: KEL11127 Unit Pack: 1000 MOQ: 1000 Packaging: AMMOPACK
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
C(N)
470 µF
V(N)
16 V
Style
RADIAL
Rutronik size
8x11 mm
Pitch
3.5 mm
Permis.T(A)max
105 °C
Lifetime @Tamax
1000 h
I(@100kHz/T(A)m
611 mA
Packaging
AMMOPACK
Cap.tol.pos.
20 %
Cap. tol. neg
-20 %
Permis.T(A) min
-55 °C
Con. design
NA
Wire diameter
0.6 mm
Supp. case size
8x11,5 mm
Reel step
12.7 mm