B72207S0301K111
TDK EPCOS
TDK EPCOS B72207S0301K111
image shown is a representation only
B72207S0301K111
Description: VDR 7mm DC=385V CL=775V 23J Supplier: TDK EPCOS Matchcode: VR300V075 Rutronik No.: WVDR3562 Unit Pack: 1200 MOQ: 1200 package: 7mm Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Add to Project Samples
Download the free Library Loader to convert this file for your ECAD Tool
Length
9 mm
U(AC)
300 V
U(DC)
385 V
U(CL)
775 V
Power rating
0.25 W
Max.current
1200 A
Energy
23 J
Max.oper.temp.
105 °C
Packaging
REEL
Width
4.5 mm
Min.oper.temp.
-40 °C
Automotive
NO
Height
25 mm
Package
7mm