AC0603FR-0716KL
YAGEO
YAGEO AC0603FR-0716KL
image shown is a representation only
AC0603FR-0716KL
Description: AC0603 16K 1% 0,1W AUTOMO Supplier: YAGEO Matchcode: RC060316K1% Rutronik No.: WRC55696 Unit Pack: 5000 MOQ: 5000 package: 0603 Packaging: REEL
Find Alternatives Datasheet
Resistor value
16K Ω
Res.tolerance
1 %
Power rating
0.1 W
Temp.coeff.
100 ppm
Max.oper.volt.
75 V
Min.oper.temp.
-55 °C
Max.oper.temp.
155 °C
Packaging
REEL
RoHS Status
RoHS-conform
Automotive
AEC-Q(200)
Spec.features
AUTOGRADE
Technology
THICKFILM
ECCN
EAR99
Customs Tariff No.
Country
China
ABC-Code
C
Supplier Lead time
24 weeks
Request or order:
Please login
Rutronik24 e-commerce is for corporate customers and organisations only.
Prices
Alternatives
ASJ
ASJ CR16-1602-FK
CR16-1602-FK
Passive Components
  • RC0603 16K 1% 0,1W TK100